Betlémská kaple

Betlémská kaple

Otevírací doba

Po - Ne: 9.00 - 17.30 hod. - zimní čas

Po - Ne: 9.00 - 18.30 hod. - letní čas

www.bethlehemchapel.eu

Ceník vstupného:

  • dospělí - 60 Kč
  • děti, studenti, důchodci - 30 Kč

Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě. Připomíná osobnost Jana Husa a husitské období českých dějin. Založili ji v roce 1391 pražští měšťané kramář Jan Kříž a dvořan Hanuš z Mühlheimu. Byla postavena v letech 1391 - 1394 a sloužila pro kázaní v českém jazyce. V letech 1402 - 1413 zda kázal mistr Jan Hus.

Od roku 1987 byla ve správě a nyní je majetkem Českého učení technického v Praze, které ji na svůj náklad zrekonstruovalo a opět zpřístupnilo veřejnosti. Zrekonstruovaná Betlémská kaple byla slavnostně otevřena 26.3.1992 a v návaznosti na univerzitní tradice se stala slavnostní aulou ČVUT. Je využívaná ke slavnostním příležitostem jako jsou promoce, imatrikulace, koncerty vážné hudby, zasedání vědeckých rad, konference a pod.

Mimo akce jsou kaple a Dům kazatelů přístupné návštěvníkům k prohlídce. Podzemí kaple (Lapidárium) je pro veřejnost otevřené jen při konaní výstav. Historické prostory Betlémské kaple si je možné pronajmout pro akce, které jsou k tomuto mimořádnému prostředí přiměřené. Pro pořádání akcí se propůjčují prostory:

Slavnostní auly - v aule je celkem 400 míst k sezení v hledišti, na pódiu je 22 židlí. Celková plocha je 788m2. Je vybavená elektronickými třímanuálovými varhany značky AHLBORN, model Preludium V, které obsluhují smluvní varhaníci; koncertním klavírem značky PETROF; na zvláštní přání je možné provést ozvučení mluveného slova pevně zabudovaným elektronickým zařízením.

Zázemí skládající se ze:

  • Svatováclavského sálu, který je určen k pořádaní společenským akcí např. koktejlů, rautů až pro 300 osob. Disponuje velikosti 270m2,
  • seřadiště studentů,
  • foyer - vstupní hala do Svatováclavského sálu a Slavnostní auly, do salónků, šaten a sociálního zařízení,
  • Talárovny - v případě promocí a imatrikulací,
  • Rektorského salonku.

Lapidária - podzemí kaple, jehož plocha je 776m2. Prostory jsou vhodné k pořádání výstav, vernisáží a kulturních událostí spojených s rautem pro větší společnost (500 osob).

Dopravní spojení

  • metro linka B - zastávka Národní třída,
  • tramvaj - zastávka Národní třída, Národní divadlo.

Provozní informace

první text

.