Kolej Orlík

Terronská 694/5, 140 00 Praha 6 (mapa)
Vedoucí: Dana Menčíková, +420 234 678 421, kolej-orlikatcvut [dot] cz

Studentská samospráva: http://ok.cvut.cz/

Otevírací doba

 

Pondělí 8.00 – 10.00;
Úterý 12.00 – 14.00
Středa 12.00 – 14.00
Čtvrtek 8.00 – 10.00
Pátek 8.00 – 10.00

 

 


Kontakt na hospodářku a ubytovací kanceláře:

Věra Lustigová, tel.: +420 234 678 431, email: kolej-orlik [at] cvut [dot] cz

 

Kolej Orlík

Kolej Orlík je jednou z kolejí v blízkosti vysokoškolského kampusu Dejvice. Leží v klidné lokalitě na rozmezí městských částí Praha-Dejvice a Praha-Bubeneč.

Před rokem 1989 měla tato kolej název Dimitrovova kolej dle bulharského komunistického diktátora Georgie Dimitrova. Vzhledem k typu pokojů (jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zázemí a kuchyňkou) bývala kolej Orlík v minulosti využívána především jako manželská kolej. V suterénních prostorách koleje v roce 1928 vzniklo sokolské kino Carlton. Později bylo kino přejmenováno na Orlík po legendárním obrněném vlaku, který českoslovenští legionáři ukořistili ruským bolševikům a s nímž v letech 1918–1920 pojížděli po sibiřské magistrále. I přes fakt, že kino Orlík bylo před více jak 20 lety uzavřeno, tento název již koleji zůstal a používá se dodnes. V suterénních prostorách v místech bývalého kina vznikla v roce 2017 prodejna Penny Market.

V současné době provoz koleje Orlík zajišťuje Správa účelových zařízení ČVUT a slouží k ubytovávaní studentů ČVUT. V roce 2007 proběhla celková rekonstrukce, ČVUT tak získalo pro své studenty ubytovací prostory odpovídající běžným standardům moderní doby. Kapacita koleje je 173 lůžek  v podobě jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů s vlastním sociálním zázemí a kuchyňkou. Ve spolupráci se Studentskou unií je pak studentům nabízeno nejen ubytování, ale i základní sociální a kulturní vyžití - mohou využívat posilovnu, klubovnu, stolní fotbálek, internet, prádelnu, sušárnu.

Ubytování na koleji Orlík je zvlášť vyhledáváno studenty, kteří mají výuku v areálu Univerzitního kampusu Dejvice, vzdáleného cca 5 min. chůze. Stravování je možné v menzách, které jsou součástí kampusu: Technická menza případně vzdálenější Menza Studentský dům a menza na Masarykově koleji.

Posilovna

 

Kolej Orlík má výborné dopravní spojení - cca 4 minuty od koleje je stanice metra Dejvická, využít lze i nedalekou vlakovou stanici Praha-Dejvice patřící do Pražské integrovaní dopravy. Blízká přítomnost Penny-marketu je místními studenty velice vítána - místní studenti mají prakticky přímo na koleji dostupnou prodejnu potravin s velkým sortimentem zboží od brzkého rána až do večera, a to včetně víkendů.

Vybavení kolejí

Kuchyňka

Pračka a sušička

Posilovna

Kolejní nástěnka

Test